WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?

Cumalı Kızık köyünde Birgün

Tarafından kariyerfirsati
0 Yorum Yap

Size Cennet vatanımın başka bir güzel yeri olan Cumalıkızık köyünden bahsetmek istiyorum.
Bu köy, Osmanlı İmparatorluğu nun Doğuş yeri.
Osmanlı İmparatorluğu nun ilk başkenti olarak, Uludağ ‘ın Kuzey-Batı eteklerine kurulmuş olan Bursa ile aynı dönemde Osmanlı vakıf köyü olarak kurulan Cumalıkızık 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş.


Bu köyün havasını solumak bir köy evinde kuş sesleri eşliğinde köy kahvaltısı yapmak, dar sokaklarını gezmek o taş evlerde yaşayan hayatlara dışardan bakmak, tarhana, dut reçeli, ekmeğini almak, Kınalı kar dizisindeki evi ve Unesco Dünya Mirasına dahil olan evlerimizi ziyaretlerimiz ve kıraathanede doğanın içinde içtiğimiz çay ile dolu dolu keyifli bir geziydi. Cumalıkızık da köy kahvaltısı yapmadan, taş evlere konuk olmadan, dar aralıklardan geçmeden, köyün meydanına kurulan pazardan alışveriş yapmadan, meşhur patates köftesini yemeden dönmeyin.


Hemen 1 saat uzaklığındaki Uludağ ada gitmeden olmazdı. Uludağ her gittiğinizde ayrı bir güzel ayrı bir temiz, ayrı bir canlı. Uludağ ‘ın sevmediğim tek şeyi dolambaçlı yolu. Arabayı usta biri sürmüyorsa Başınızın dönme ihtimali çık yüksek. Uludağ snowboard ve kayak sporunu yapanların gözde yer. Kayak Fiyatları aşırı değil ama ucuzda değil. Çocukların ve büyüklerin en sevdiği telesiyej veya telefrik zirveye giden hala en kolay araç.

Yaz tatillerinde kış tatillerinde gittiğim yeri keşfetmeyi, sindire sindire gezmeyi, yöresel yemeklerinden yemeyi ve dinlenmeyi severim.

Kısaca size şöyle diyebilirim.
Vatanımın her köşesi ayrı bir güzel.
Çocukluğumdan beri geziyorum daha epey gezilecek bir çok yer var . Eğer Vatanımızda merak ettiğiniz gitmediğiniz yerler varsa bir yerden başlayarak gezin keşfedin derim. Hem ufkunuz açılıyor hem kültürümüzü yerinde öğreniyor, hemde muhteşem Anadolu yemekleri tatma imkanınız oluyor. İnanın orada yetişen her ürün yemeğin tadını bambaşka yapıyor.

Yeşil Dünyamız, vatanımız muhteşem.
Mars keşfedilse ne olur. Kumdan, taştan bir yeri Dünyamıza değişmem. Yeterki doğaya hayvanlara, birbirimize saygılı olalım.


Kötü düşüncelerle savaşlarla Dünyamız mahvedilmesin. Elimizdeki herşeyin kıymetini bile bile yaşayalım.

Şunlar da hoşunuza gidebilir